Sztuka naturalnego płótna, czyli dlaczego pościel lniana jest modna?
Len to najstarszy surowiec włókienniczy, który tworzy tkaninę, będącą od zawsze symbolem polskości. Choć dawno temu jego cena przewyższała wartość złota, w czasach wczesnego PRL-u kojarzył się raczej z wiejską chatą. Płótno nie zrobiło kariery jako salonowy materiał, ale dziś powraca w wielkim stylu! Polska sypialnia lnem stoi, bo króluje w niej lniana pościel!
Skąd wzięła się moda na lnianą pościel?
Włókna lnu służyły ludziom już od czasów neolitu, czyli już 8 000 lat p.n.e. Pierwsze wzmianki o tej tkaninie pochodzą z Egiptu, gdzie używano jej do mumifikacji. Materiał był stosowany też jako waluta i wskaźnik dobrobytu.
W Polsce przedwojennej płótno odziewało chłopów. Narodziny lnianej mody to schyłek XIX w. Wtedy nastąpiło upowszechnienie tego materiału jako surowca wykorzystywanego do produkcji ubrań sportowych. Wytrzymałość, chłonność i przewiewność tkaniny zapewniały wysoki komfort użytkowania stroju. Przed wybuchem II Wojny Światowej modne były lniane płaszcze ubierane podczas automobilowych przejażdżek.
Dziś o popularności tej naturalnej i ekologicznej tkaniny decydują jej fenomenalne właściwości. To one sprawiły, że pościel lniana jest chętnie stosowana w sypialni przez cały rok.
Lniana pościel dla zdrowia i relaksu
Powłoczki z lnu przez długi czas zachowują świeżość. Wyróżniają się miłym dotykiem, lekkością i charakterystyczną strukturą materiału. Pościel pięknie pachnie i nie drapie, ponieważ ma specjalnie zmiękczone włókno. Gniotąca się struktura to szczególna cecha tkaniny, wskazująca na jej wysoką jakość. Coraz częściej docenia się to w naturalnych aranżacjach sypialni.
Materiał wykazuje fantastyczne właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu zapewnia komfortowy sen. Zimą daje miłe uczucie ciepła, a latem przyjemnie chłodzi. Pościel lniana oddycha i skutecznie chłonie wodę. Jeśli masz problem z przegrzewaniem się organizmu w trakcie snu, poszewki lniane pomogą Ci się z nim uporać. Len ma właściwości bakteriobójcze – sprawdzi się u alergików, dzieci i niemowląt.
Lniana tkanina wzmacnia system immunologiczny. Unikalna struktura włókien delikatnie masuje skórę, pobudzając mikrokrążenie, co wpływa na rozluźnienie mięśni. Rano obudzisz się wypoczęty i w pełni zrelaksowany!
5 powodów, dla których warto wybrać lnianą pościel
Płótno jest szlachetne – im starsze, tym lepsze. Pościel lniana od Moonuli zachwyca naturalnym marszczeniem, drewnianymi guzikami i etnicznym ściegiem, które sprawiają, że na łóżku prezentuje się stylowo i pięknie. Dlaczego powinieneś wybrać właśnie lniane poszewki?
- Pościel z lnu nie przyciąga kurzu, pyłków i innych zabrudzeń – dłużej będziesz się cieszył czystością materiału.
- Wyróżnia się łatwą pielęgnacją – dobrze się pierze, szybko schnie i nie trzeba jej prasować, dzięki czemu zaoszczędzić czas.
- Z wiekiem zyskuje na wyglądzie i właściwościach – możesz używać lnianych powłoczek przez lata, bo z upływem czasu tkanina staje się mocniejsza, delikatniejsza w dotyku i ładniej się układa.
- Lniany materiał zapewnia spokojny sen – jego odczyn jest zbliżony do pH skóry ludzkiej. Gwarantuje optymalną temperaturę ciała o każdej porze roku.
- Zadziwia wytrzymałością – to ekonomiczny materiał, mocny i odporny na przetarcia. Nie blaknie i nie mechaci się.
Poznaj piękno i prozdrowotne właściwości lnianej pościeli
Obecnie pościel lniana to już nie tylko element mody, ale i ekologicznego stylu życia. Stosowanie jej podkreśla istotną relację pomiędzy człowiekiem a przyrodą. Naturalne włókna są lepsze niż syntetyczne nie tylko dla zdrowia człowieka, ale również środowiska. Uprawa lnu stanowi doskonałą alternatywę dla wymagającej bawełny. Każda część rośliny jest zużywana, dzięki czemu tkanina wpisuje się w trend less waste.
Wysoka jakość włókien decyduje o luksusowym charakterze lnianej pościeli. Grono jej fanów stale rośnie. Poczucie, że Twoja skóra otulona jest naturalną tkaniną, chłodny dotyk latem i przyjemne ciepło zimą zdecydowanie przemawiają na jej korzyść. Wypróbuj pościel lnianą w swojej sypialni – już nie wrócisz do zwykłej bawełny!