Zmiana pościeli z letniej i wiosennej na pościel zimową – co musisz wiedzieć?
Zmienianie kołdry zimowej na letnią i letniej na zimową jest dziś często spotykanym rozwiązaniem. Ta praktyka ma na celu zapewnienie komfortu i spokojnego snu niezależnie od pory roku. Jeśli jeszcze nie odłożyłeś do szafy letniego zestawu lub nie jesteś pewien, czy kupiona pościel zimowa spełni swoje zadanie – przeczytaj ten artykuł!
Czym różni się pościel zimowa od letniej?
Na rynku są dostępne różne modele pościeli na zimę i lato, a także pościele całoroczne. Każda z nich ma inną funkcję. Jak jednak wiadomo, zazwyczaj to, co uniwersalne, prędzej czy później da znać o swoich wadach.
Pościel całoroczna rzadko kiedy jest optymalnym wyborem, ponieważ nie spełnia ani funkcji pościeli zimowej, ani letniej. Najlepiej mieć w swojej szafie dwie kołdry – zimową i letnią (która sprawdzi się także późną wiosną).
Kołdra zimowa z reguły jest grubsza, a co za tym idzie – cieplejsza. Jej zadanie to zatrzymywanie ciepła przy jednoczesnym zachowaniu dobrej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu w zimne noce odczuwa się przyjemne ciepło, a ciało nie ulega przegrzaniu.
Wiosenno-letnie kołdry są za to znacznie lżejsze i cieńsze. Chłodzą nawet w dotyku, przez co świetnie sprawdzą się podczas upalnych nocy. Jakby tego było mało, świetnie odprowadzają wilgoć, nie powodują potliwości i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza.
Kołdra zimowa – co jeszcze musisz wiedzieć?
Kołdry zimowe mają podwyższoną gramaturę i gęstość, dlatego lepiej utrzymują temperaturę niż ich letnia alternatywa. Jednocześnie wcale nie muszą być grube i ciężkie, czego świetnym przykładem są kołdry puchowe. Wyróżnia je ciepło i przyjemna powłoka.
Warto pamiętać, że zbyt szorstka kołdra lub taka, która jest wykonana ze sztucznych materiałów, może nie spełnić swojego zadania. Z tego powodu najlepiej wybierać spośród kołder:
- z pierza (nie odkształcają się i pozwalają skórze oddychać);
- puchowych (są bardzo dobrym izolatorem ciepła);
- wełnianych (są wyjątkowo sprężyste);
- konopnych (są przyjazne dla środowiska, odpowiednie dla alergików i zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza);
- lnianych (o dobrej przepuszczalności powietrza i wysokim stopniu wchłaniania wilgoci).
Jaka pościel zimowa jest dobrym rozwiązaniem dla alergików?
Świetnym przykładem pościeli, która będzie odpowiednia także dla alergików, jest luksusowa kołdra lniana od Moonula. Wykonana w 100% z naturalnej bawełny satynowej z lnianym wypełnieniem, jest jedną z najlepszych propozycji zarówno dla najmłodszych, jak i starszych domowników.
Wyróżnia ją dobra przepuszczalność powietrza oraz wysoki stopień wchłaniania wilgoci (pochłania wilgoć w ilości do 40% swojej wagi i szybko schnie).
Jaka bielizna pościelowa będzie najlepsza z pościelą zimową?
Najlepszymi rodzajami bielizny pościelowej, zarówno dla skóry, jak i planety, są te naturalne, np. z włókien konopnych. To rozwiązanie jest idealne dla tych osób, które chcą zadbać o zdrowie swoje i najbliższych, a także postępować ekologicznie.
Produkty wykonane w 100% z naturalnej tkaniny konopnej mają szereg właściwości zdrowotnych, wpływających na jakość i bezpieczeństwo snu. Warto mieć to na uwadze, wybierając pościel dla najmłodszych domowników, których skóra wymaga ponadprzeciętnej ochrony.
Tkanina konopna pomaga utrzymać prawidłową temperaturę ciała podczas snu, zimą zapewnia ciepło, a latem chłodzi. W połączeniu z pościelą zimową lub letnią jest to zestaw wręcz doskonały.
Poszewki na pościel – jakie rozwiązania wybrać latem?
Nie każda pościel sprawdzi się równie dobrze w zimne i w gorące dni. Latem unikaj ciemnego koloru (taka pościel bardzo szybko się nagrzewa) i materiału poliestrowego, który utrudnia cyrkulację powietrza. Nie decyduj się także na pościele flanelowe, bawełniane i wełniane.
Materiały, które warto wziąć pod uwagę:
- len (szybko wchłania wilgoć i schnie);
- kora (pozwala skórze na swobodne oddychanie, nie trzeba jej prasować);
- jedwab (przyjemnie chłodzi ciało i jest miły w dotyku);
- satyna (delikatna w dotyku i chłodna, wyróżnia się wysoką przepuszczalnością powietrza).
- konopie (bardzo dobrze odprowadza wilgoć i daje przyjemne uczucie chłodu).
Pościel satynowa zyskała w ostatnim czasie bardzo dużą popularność. Dlaczego? Satyna dobrze sprawdza się w duszne dni. Chłodzi ciało i gwarantuje spokojny sen. Nie potęguje potliwości ciała, ponieważ jest przewiewna i lekka.
Satyna jest wykorzystywana nie tylko do produkcji poszewek na pościel, ale także w poszyciu kołder. Jest to materiał, który może być z powodzeniem stosowany także w sypialniach dzieci. To świetny wybór, jeśli rodzic obawia się, że dziecko, któremu jest gorąco, będzie odkrywać się nocą (co prowadzi do zmarznięcia i wybudzania się). Wysokiej jakości kołdrę satynową znajdziesz w sklepie Moonula.
Mówiąc o zaletach satyny, nie można zapomnieć, że pościel satynowa jest naturalna, dzięki czemu nie podrażnia skóry ani nie uczula. Alergicy, a także osoby ze skórnymi problemami mogą spać spokojnie.
Czym jeszcze kierować się przy wyborze kołdry i poszewki na pościel?
Nie da się ukryć, że dopasowaniu odpowiednich rozwiązań do sypialni poświęca się zbyt mało uwagi. Dobrej jakości kołdry rzadko kiedy są dostępne w sieciowych sklepach, gdzie główną rolę podczas podejmowania decyzji o zakupie przeważnie gra cena. Niestety jakość pościeli, wypełnienie i materiały, z których są wykonane poszewki, pozostawiają wiele do życzenia.
Wybierając kołdrę i poduszki oraz poszewki na pościel, najlepiej kierować się dobrym składem i ich dostosowaniem do własnych potrzeb. Warto pamiętać, że jeden zestaw dobrej jakości to zakup na wiele lat.
Podejmuj decyzje świadomie i z troską o planetę
Wkłady do pościeli oraz poszewki na pościel, które wybierzesz, mają znaczenie także dla środowiska. Twoja kołdra może być ekologiczna, wyprodukowana z troską o planetę, a dzięki bardzo dobrej jakości materiału zapewniać Ci spokojny sen przez wiele lat.
W Moonula dbamy o Twoje zdrowie i komfort Twojego snu. Ochrona przyrody również jest jednym z naszych priorytetów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami.